onStage at Connecticut College

Past Performances

1998 – 1999

  • The Flying Karamazov Brothers
  • Mark Morris Dance Group
  • Claire Bloom, narrator & Eugenia Zuckerman, flute – Words and Music
  • Connecticut College Chamber Players – Tribute to Pierre Boulez
  • Vienna Choir Boys
  • The Acting Company – Tartuffe
  • Zephyros Wind Quintet
  • London City Opera – Die Fledermaus
  • Sydney Dance Company – Free Radicals
  • Chorovaya Akademia
  • Charleston String Quartet
  • Eroica Trio

1999 – 2000

  • Charleston String Quartet
  • New York Gilbert & Sullivan Players – H.M.S. Pinafore
  • Connecticut College Chamber Players – faculty ensemble
  • Deutsche Kammerphilharmonie with Emanuel Ax, piano
  • Eliot Fisk, guitar & Burhan Ocal, Turkish Music Specialist
  • New York Big Brass
  • Benjamin Bagby's Beowulf
  • Lydian String Quartet
  • Drummers of West Africa – Doudou N'Diaye Rose
  • Sanford Sylvan, baritone & David Breitman, piano – Glass Hammer by Jorge Martin (world premier)
  • Hubbard Street Dance Chicago
  • Preservation Hall Jazz Band
  • Rinde Eckert and the Paul Dresher Ensemble – Ravenshead

2000 – 2001

  • Eileen Ivers
  • Berlin Philharmonic Wind Quintet with Jon Nakamatsu, piano
  • Philharmonia of the Nations with Alban Gerhardt, cello
  • The Parsons Dance Company
  • Boston Camerata – Carmina Burana
  • The Auros Group for New Music
  • James McNeish, guitar
  • Los Tangueros – Pablo Ziegler and Christopher O'Riley
  • Jane Comfort and Company – Asphalt
  • Connecticut College Chamber Players – Faculty ensemble
  • Burhan Ocal and the Istanbul Oriental Ensemble
  • Michael Lipsey, percussion
  • Aquila Theatre Company – Cyrano de Bergerac
  • Maya Beiser, cello and Anthony deMare, piano
  • John Anthony, organ

2001 – 2002

  • Meredith Monk – mercy
  • Bridgman and Packer – Carried Away
  • Vienna Choir Boys
  • Aquila Theatre Company – The Tempest
  • Connecticut College Chamber Players – faculty ensemble
  • Anoushka Shankar
  • Ronald K. Brown/EVIDENCE

2002 – 2003

  • Noche Flamenca
  • Emanuel Ax, piano
  • Theatre de la Jeune Lune – Hamlet
  • Boston Camerata, Camerata Mediterranea & Sharq Arab-American
  • Ensemble – Cantigas de Santa Maria
  • Ethos Percussion with Masters of Indian Music
  • Connecticut College Chamber Players – Faculty ensemble
  • Concertante – String Sextet
  • David Dorfman Dance


2003 – 2004

  • Aquila Theatre Company – The Man Who Would be King and Othello
  • Academy of Ancient Music
  • SITI Company – War of the Worlds - the Radio Play
  • Pacifica String Quartet – the Elliot Carter Quartets
  • Doug Varone and Dancers
  • Habib Koité and Bamada
  • Connecticut College Chamber Players - faculty ensemble
  • Maya Beiser, cello – World to Come


2004 – 2005

  • Regina Carter Quintet
  • 33 Fainting Spells – Our Little Sunbeam
  • Chamber Music PLUS – Parallel Portrait Beethoven’s Nephew – Starring Jill Clayburgh
  • Wolfgang David, violin and David Gompper, piano
  • The Acting Company – The Turn of the Screw
  • Amelia Piano Trio
  • Urban Bush Women
  • Chamber Music PLUS – Parallel Portrait Sisters of the Garden – Starring Lynn Redgrave
  • Lionheart – Palestrina – Soul of Rome


2005 – 2006

  • Yunnan Reveal: Indigenous Music and Dance from China’s Land of Clouds
  • Turtle Island String Quartet and Ying Quartet
  • Vusi Mahlasela, South African Singer-songwriter
  • Hot Club of San Francisco – Silent Surrealism
  • Doug Varone and Dancers
  • Orlando Consort – The Rose, the Lily and the Whortleberry
  • The Civilians – Gone Missing
  • St. Lawrence String Quarter with Todd Palmer, clarinet


2006 – 2007

  • Sweet Honey in the Rock
  • David Dorfman Dance – underground
  • Borealis Wind Quintet
  • Mandy Patinkin in Concert
  • The Flying Machine – Frankenstein
  • Anthony de Mare & Steven Mayer – American Piano: The Black Virtuoso Tradition
  • L.A. Theatre Works – The Great Tennessee Monkey Trial – Starring Edward Asner
  • Mark O’Connor’s Appalachia Trio

2007 – 2008

  • Noche Flamenca
  • Sara Juli – The Money Conversation
  • Aquila Theatre Company – Catch-22
  • Spanish Harlem Orchestra
  • Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company – Chapel/Chapter
  • New Jersey Percussion Ensemble
  • Phil Kline – Fear & Loathing and Zippo Songs
  • The Acting Company – Moby Dick Rehearsed
  • Quartetto Gelato

2008 – 2009

  • Aquila Theatre Company
  • David Dorfman Dance
  • Brentano String Quartet with Peter Serkin, piano, and Richard Lalli, baritone
  • Ladysmith Black Mambazo
  • Flanders Recorder Quartet
  • Danú — Traditional Irish Ensemble
  • Paul Taylor Dance Company

2009 – 2010

  • Martha Graham Dance Company
  • Laramie Project 10 Years Later – An Epilogue
  • Dianne Reeves – Strings Attached
  • Vanguard Jazz Orchestra
  • The Calder Quartet
  • Kinodance Company
  • The Acting Company & The Gutherie Theater’s Romeo and Juliet
  • Cantus

2010 – 2011

  • Khmer Arts Ensemble — The Lives of Giants
  • Tiempo Libre
  • Christopher O'Riley, piano
  • Acoustic Africa — Guitarists Habib Koit, Oliver Mtukudzi and Afel Bocoum
  • Gare St. Lazare Players Ireland — Samuel Becket's First Love
  • SITI Company — Radio Macbeth
  • David Dorfman Dance — Prophets of Funk
  • Lionheart and Ethel — John the Revelator

2011 – 2012

  • Mary Foster Conklin — The Melody Lingers On
  • Limόn Dance Company
  • Mingus Big Band
  • L.A. Theatre Works — The Rivalry
  • Asphalt Orchestra
  • Gare St. Lazare Players Ireland — Moby Dick
  • Brentano String Quartet — Fragments: Connecting Past and Present
  • AXIS Dance Company

2012 – 2013

  • Cherish the Ladies
  • ETHEL with special guest Todd Rundgren
  • SITI Company — Trojan Women
  • BélO
  • David Dorfman Dance — Come, and Back Again
  • Sō Percussion
  • Alfredo Rodriguez Trio